امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بررسی و تحلیل تأثیر انفجار سطحی بر زاغه مهمات بتن مسلح مدفون
#1
عنوان: بررسی و تحلیل تأثیر انفجار سطحی بر زاغه مهمات بتن مسلح مدفون
استاد راهنما: آقای دکتر سید فتح اله ساجدی
دانشچو: آقای مهندس آرش معتمد

چکیده

امروزه بسیاری از تأسیسات حیاتی و حساس کشورها درون زمین بوده و از زیر زمین جهت قرار دادن این تأسیسات استفاده می شود ، سازه های نظامی مدفون تأثیر زیادی در کاهش خرابی ناشی از حملات دشمن و حفظ انبار تسلیحات دارند، لذا حفظ سلامت آنها مهم و تحلیل سازه های زیر زمینی از اهمیت خاصی برخوردار است. یکی از تهدیدات چنین سازه هایی انفجار سطحی می باشد. برای بررسی چنین پدیده ای از روش عددی اجزای محدود استفاده شده و کفایت سازه در برابر آثار انفجار بررسی می شود. در این راستا رفتار غیر خطی خاک مورد مطالعه قرار گرفته و تأثیر آن در کاهش موج انفجار بررسی می گردد.

در یک انفجار سطحی، انرژی پتانسیل در زمان چند میکرو ثانیه آزاد شده و به دو پدیده متفاوت شامل تشعشعات حرارتی و امواج انفجاری تبدیل می گردد و این امواج با سرعت مافوق صوت منتشر شده که موجب افزایش فشار طبیعی می گردند و زمانی که انفجار در سطح زمین واقع گردد انتشار امواج ناشی از انفجار به صورت دو نیم کره می باشد.
در انفجار های سطحی دو پارامتر فشار هوای انفجار و شوک زمینی وجود دارد ، اما به دلیل تفاوت پخش سرعت در هوا و خاک معمولاً شوک زودتر از فشار هوای انفجار به پی و در نتیجه به سازه بتن مسلح مدوفون در زیر زمین می رسد، اما با توجه به فاصله مرکز انفجار و سازه ممکن است همزمان به سازه برسند.

برای ارائه یک تحلیل صحیح از پاسخ سازه و آسیب های ناشی از انفجار سطحی ، باید اثر شوک زمین و فشار هوای انفجار بررسی شوند. روابط فروانی برای پیش بینی فشار هوای انفجار و زمان رسیدن فشار انفجار وجود دارد و در این تحلیل از رابطهJWL برای محاسبه فشار هوای انفجار و از روابط مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان برای محاسبه زمان رسیدن فشار انفجار استفاده شده است ولی برای شوک زمین حاصله اطلاعات چندانی در دسترس نیست.
پارامتر های شبیه سازی انفجار های سطحی که در این پایان نامه مورد بررسی قرار گرفته اند عبارتند از :
وزن ماده منفجره ، فاصله مرکز انفجار از سازه ، تاریخچه زمانی شوک زمین ، زمان رسیدن شوک و زمان تأخیر بین فشار هوای انفجار و شوک زمین.
شبیه سازی در این پایان نامه توسط نرم افزارABAQUS آباکوس ( ویرایش 6.10.1 ) انجام پذیرفته است.
نتایج این پژوهش نشان می دهد که تا فاصله 13 - 14 متری , فشار هوای انفجار و شوک زمین ناشی از انفجار سطحی تقریباً بطور همزمان بر روی سازه اثر می کنند و با بیشتر شدن فاصله ، اثر همزمان آن ها از بین می رود و برای یک تحلیل و طراحی مناسب در برابر بارهای انفجاری باید اثر این دو پارامتر همزمان به سازه اعمال شوند تا خطای مربوط به عدم لحاظ شدن شوک زمین در انفجارهای سطحی بر روی سازه ها از بین رود

واژه های کلیدی : انفجار سطحی , فشار هوای انفجار , شوک زمینی , نرم افزار آباکوس
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان